Jak działac w sytuacji kryzysowej? Poznaj techniki samopomocowe

Przedstawiamy kilka przydatnych technik samopomocowych które mogą być pomocne w trakcie przeżywania kryzysu.

 Zadbaj o swoje granice w kontakcie z innymi. Wiedza o tym, czego potrzebujemy i jasne komunikowanie naszych potrzeb, może pomóc w ochronie naszego zdrowia psychicznego i wewnętrznych zasobów

Oto kilka przykładów rzeczy, które możesz powiedzieć, aby ustalić granice z ludźmi wokół ciebie:

Przetwarzaj swoje emocje. Kiedy przeżywamy kryzys lub jesteśmy bombardowani informacjami, może być trudno przetworzyć nasze uczucia i emocje w zdrowy sposób. Zwiększony poziom stresu i niepokoju może powodować, że odreagujemy emocje na tych, których kochamy, albo poczujemy się wyczerpani fizycznie, psychicznie i emocjonalnie.

Jednym ze sposobów na zdrowe przetwarzanie emocji jest ćwiczenie prowadzenia dziennika. Prowadzenie pisemnych notatek daje nam możliwość poznania naszych uczuć. Spróbuj ustawić minutnik na 2-5 minut opisać co aktualnie  przeżywasz i czujesz.

Zadbaj o pozytywne doświadczenia w ciągu dnia. Są to rzeczy, sytuacje, momenty, które mają pozytywny wpływ na nasz nastrój lub energię. Warto stworzyć z nich nawyki lub drobne rytuały które pozwolą naładować Ci Twoje wewnętrzne baterie.

Aby znaleźć pozytywne momenty, zastanów się nad następującymi pytaniami:

Ćwicz samoopiekę. Dbanie o siebie to każda czynność, którą celowo wykonujemy, aby zadbać o własne zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Czasami dbanie o siebie jest krótkoterminowe, jak zjedzenie czegoś słodkiego czy wypicie kawy. Innym razem dbanie o siebie jest bardziej długoterminowe, jak nauka planowania czasu na odpoczynek lub wystarczającą ilość snu każdej nocy. Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że dbanie o siebie wygląda inaczej dla każdego. Jeśli czyjaś wersja samoopieki nie pasuje do twojej, to w porządku. Zrób to, co musisz, aby poczuć się lepiej.