Jak podejść do zmiany zawodowej? Przemyślenia doradcy zawodowego.
Proces przebranżowienia wymaga od nas otwartości na próbowanie nowych aktywności i podejmowanie decyzji czy coś jest dla mnie lub nie. Wymaga również gotowości i siły do nauki nowych rzeczy oraz do szukania informacji i nawiązywania nowych relacji. Pomocna jest również otwartość na informacje zwrotne od otoczenia, od specjalistów z danej branży na temat swoich predyspozycji i możliwości. Czasami będąc w kryzysie nie jesteśmy w stanie w pełni uaktywnić tych zasobów potrzebnych w procesie przebranżowienia do wymarzonego zawodu.
Jako specjaliści w gabinecie doradcy, bardzo często spotykamy się z surowym oczekiwaniem klientów wobec siebie, którzy oczekują, że ogromnej zmiany życiowej i przebranżowienia się dokonają szybko, najlepiej jedną decyzją, która będzie idealna i będzie odpowiedzią na wszystkie wcześniej zaniedbywane pragnienia. Tutaj rodzi się kłopot, ponieważ oczekujemy, że coś w czym byliśmy od lat zmieni się pod wpływem jednej decyzji, jednego idealnego kroku. Takie podejście kładzie ogromną presję i być może stawia również nierealne oczekiwania wobec siebie lub specjalisty, od którego oczekujemy, że po krótkiej rozmowie powie nam dokładnie z ogromną precyzją co mamy w życiu robić, aby w końcu czuć szczęście i satysfakcję. Takie podejście i oczekiwania niestety są nierealistyczne.
Gdy doświadczam nagłej zmiany sytuacji życiowej lepszą formą oddziaływania będzie interwencja kryzysowa. Podczas interwencji kryzysowej możesz podzielić się ze specjalistą szczegółami swojej sytuacji, trudnościami, dylematem, przed którym stoisz, możecie wspólnie rozeznać Twoje osobiste zasoby oraz sieć wsparcia a także krótkoterminowy plan działania który pomoże odnaleźć się w nowej rzeczywistości uwzględniając hierarchię i pilność poszczególnych potrzeb.