Czym jest relaks i techniki relaksacyjne?

Relaks to stan niskiego napięcia w umyśle i ciele. Relaks to stan, w którym czujesz się spokojny i potrafisz stawić czoła wyzwaniom codziennego życia.

Jeśli prowadzisz  intensywny tryb życia, może to być stan trudny do osiągnięcia. Korzystne w takiej sytuacji może być świadome korzystanie z technik relaksacyjnych, które pomogą poradzić sobie ze stresem lub niepokojem, który Cię spotyka.

Czym jest napięcie?

Napięcie to stan fizycznej sztywności w ciele, który może powodować ból, a nawet reakcje emocjonalne, takie jak lęk.

Fizyczna relaksacja ma na celu rozładowanie tego napięcia i stopniowe rozluźnienie grup mięśni. Relaksacja psychologiczna występuje wtedy, gdy umysł jest względnie wolny od stresu i roztargnienia. Relaksacja psychologiczna może wpływać również na ciało i łagodzić odczuwany ból i także napięcie mięśni.

Proces relaksacji ma wiele korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego, a techniki można praktykować niemal wszędzie.Wystarczy kilka minut praktyki by wprowadzić swoje ciało i umysł w stan odprężenia.

Co to są techniki relaksacyjne?

Techniki relaksacyjne to świetny sposób na pomoc w radzeniu sobie ze stresem.  Mogą zmniejszyć jego objawy i pomóc cieszyć się lepszą jakością życia.

Niezależnie od tego, czy stres wymyka się spod kontroli, czy już go oswoiłeś, możesz skorzystać na nauce technik relaksacyjnych.

Relaks to nie tylko spokój i hobby. Relaks to proces, który zmniejsza wpływ stresu na umysł i ciało.

Praktykowanie technik relaksacyjnych może przynieść wiele korzyści umysłowi:

Poprawa koncentracji i nastroju

Poprawa jakości snu

Obniżenie zmęczenia

Zmniejszenie złości i frustracji

Zwiększenie pewności siebie w radzeniu sobie z problemami

Zmniejszenie aktywności hormonów stresu

A także ciału:

Zmniejszenie napięcia mięśniowego i przewlekłego bólu

Spowolnienie tętna

Obniżenie ciśnienia krwi

Spowolnienie tempa oddychania

Poprawa trawienia

Utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi

Zwiększenie przepływu krwi do głównych mięśni

Aby uzyskać jak największe korzyści, używaj technik relaksacyjnych wraz z innymi pozytywnymi metodami radzenia sobie, takimi jak pozytywne myślenie, rozwiązywanie problemów, zarządzanie czasem, ćwiczenia, wystarczająca ilość snu i korzystanie ze wsparcia rodziny i przyjaciół.

Zapraszamy do skorzystania z treningu relaksacji i technik radzenia sobie w Ośrodku Dobrej Terapii gdzie nauczysz się metod radzenia sobie, które najbardziej odpowiadają Twoim indywidualnym potrzebom.