Jak radzić sobie ze stresem w pracy?
Przewlekły i paraliżujący stres w pracy może prowadzić m.in. do wypalenia zawodowego, depresji oraz schorzeń kardiologicznych. W artykule poznasz przyczyny stresu w pracy i jego możliwe objawy. Tłumaczymy również, jak wyeliminować stres w pracy i jakie kroki podjąć, jeśli konieczna okaże się zmiana zatrudnienia.
Przyczyny stresu w pracy
Praca zawodowa zajmuje dużą część naszego życia i nakłada na nas znaczną ilość obowiązków. Stres w pracy może wynikać z różnorodnych czynników. Do najczęstszych należą m.in.:
- nadmiar obowiązków wywołujący przemęczenie;
- brak docenienia ze strony pracodawcy lub przełożonego;
- trudne lub szkodliwe warunki w miejscu pracy;
- monotonia i powtarzalność zadań;
- konflikty;
- brak jasnych kryteriów oceny pracy;
- mobbing i ostracyzm.
Stres w miejscu w oraz jego wpływ na motywację pracowników
Objawy stresu w pracy mogą obejmować bardzo szeroki zakres dolegliwości o różnym charakterze. Najczęstszym z nich jest chroniczne zmęczenie. Inne to m.in.:
- bóle głowy,
- zasłabnięcia,
- kołatanie serca,
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
- probelmy ze snem,
- zaburzenia odżywiania i spadek lub przyrost masy ciała,
- wzmożona potliwość.
Szczególnie niebezpieczny może okazać się przewlekły stres wywołany sytuacją w pracy. Może prowadzić do poważniejszych schorzeń, wśród których wymienić można m.in. chorobę wieńcową, owrzodzenie żołądka, ataki paniki i zaburzenia lękowe, a także zespół wypalenia zawodowego, które mogą skutkować depresją.
Sposoby radzenia sobie ze stresem w pracy
Skuteczne sposoby na stres w pracy możesz wdrożyć dopiero po prawidłowym rozpoznaniu jego przyczyny. W zdefiniowaniu źródła stresu mogą pomóc Ci spokojna analiza oraz terapia indywidualna z psychologiem specjalizującym się w doradztwie zawodowym.
W każdym indywidualnym przypadku oczekiwane efekty mogą dać inne sposoby radzenia sobie ze stresem w pracy.
- Budowanie odporności na stres – odrponość na stres można poprawiać poprzez regularny sen, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną.
- Zmiana nastawienia – niekiedy źródłem stresu może być nieprawidłowa lub nadmierna interpretacja danej sytuacji, a samo jej zajście. W celu zmiany nastawienia warto spróbować spojrzeć na problem z innej perspektywy z pomocą bliskich lub specjalisty.
- Asertywna postawa – naucz się stawiać granice. Twoje zdrowie i komfort są najważniejsze i nie możesz poświęcać ich kosztem wykonania kolejnych zadań.
- Efektywne wykorzystanie czasu wolnego – staraj się aktywnie spędzać czas wolny, poświęcając się pasjom.
- Organizacja czasu – stwórz plan działania i dąż do jego realizacji. Możesz wykorzystać do tego różne techniki narzędzia, o których opowie Ci terapeuta lub które znajdziesz w internecie.
- Techniki relaksacyjne – pomagają zredukować stres. Pomocne okażą się masaże, sauna, joga, medytacja, aromaterapia lub profesjonalne treningi relaksacyjne.
Paraliżujący stres w pracy, który nie ustępuje mimo stosowania różnych metod, może wymagać terapii indywidualnej u specjalisty.
Znajdź pracę odpowiednią dla siebie
W skrajnych przypadkach sposobem na stres w pracy może okazać się konieczność zmiany pracodawcy lub podjęcie zatrudnienia w zupełnie innej branży. Jak zrobić to świadomie i skutecznie, tak aby problem nie powrócił?
Skorzystaj z pomocy doradcy zawodowego
Pomocy w zmianie zatrudnienia może udzielić doradca zawodowy. Jest to psycholog specjalizujący się we wspieraniu osób, które odczuwają stres i borykają się z innymi problemami związanymi z funkcjonowaniem na rynku pracy.
Konsultacja z doradcą kariery może obejmować m.in. przeprowadzenie testów predyspozycji zawodowych, analizę CV, przygotowanie do procesu rekrutacji czy specjalistyczne treningi. Sesje doradztwa są zalecane dla wszystkich osób, które potrzebują wsparcia w radzeniu sobie ze stresem w pracy, powrocie do zawodu po dłuższej nieobecności, przygotowaniu do awansu lub poszukiwaniu nowego zatrudnienia.
Wykonaj Test Gallupa
Jeżeli uważasz, że paraliżujący stres w pracy wynika z nietrafnie obranej ścieżki zawodowej, lub do takich wniosków doszedł Twój doradca zawodowy, możesz wykonać Test Talentów Gallupa Strengthsfinder. Jest to skuteczne narzędzie, które umożliwia rozpoznanie naturalnych wzorców myślenia, czucia i działania, innymi słowy – talentów.
Ich odnalezienie pozwala skupić się na rozwoju umiejętności o największym potencjale i obraniu adekwatnej ścieżki zawodowej. W Ośrodku Dobrej Terapii Test Gallupa możesz wypełnić online, a następnie skonsultować wyniki z doradcą zawodowym.